IZSTĀDES
13. maijs - 16. jūnijs; Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs
Teritorijas
Izstāde Teritorijas aktualizē vietas, personas un laikmeta savstarpēju mijiedarbību autorfotogrāfijā. Septiņi fotogrāfi - Heiki Kaski (FI), Katrīna Ķepule (LV), Daniels Mekšs (LV), Endrjū Miksis (US/LT), Igors Samoļots (RU), Igors Savčenko (BY) un Sāra Skorgena Teigena (NO) ar saviem darbiem atsedz ne tikai ģeogrāfiskas, bet arī sociālpolitiskas un personiskas teritorijas un robežas. Mākslinieku uzmanības lokā ir Baltkrievijas sociālā ainava, Kalifornijas mazpilsēta Tranquillity, stāsti par jauniešu subkultūru, kā arī interese par fotogrāfijas kā medija attiecībām ar realitāti un atmiņu. Vienlaikus izstāde uzdod arī jautājumu par kopīgo un atšķirīgo Ziemeļ- un Austrumeiropas fotogrāfijā.
13. maijs - 16. jūnijs; Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs
Self Publish Riga
Izstāde SELF PUBLISH RIGA ir veltīta fotogrāmatām, pašizdošanas kultūrai fotogrāfijā un vizuālajā mākslā. Izstādē iekļautas vairākas kolekcijas: prestižā Paris Photo / Aperture grāmatu konkursa kolekcija, izdevniecības KesselsKramer fotogrāmatu izlase, The Sochi Project grāmatas, The Library Project un Asia -Pacific Photobook Archive kūrētas kolekcijas, Andreja Strokina veidotā kolekcija Privātie albumi, Niko Baumgartena kolekcija Fotogrāfijas grāmata kā platforma kritiskām pārdomām, Evitas Gozes kūrēta Baltijas valstu fotogrāmatu kolekcija, kā arī labākās SELF PUBLISH RIGA konkursam iesūtītās grāmatas.
2. - 15. maijs; pilsētvide
Teritorijas, robežas un savienojumi
Izstāde Teritorijas, robežas un savienojumi skatāma pilsētvidē, JCDecaux reklāmas stendos. Piedalās Aija Bley (LV), Andrea Bucikelli (IT), Alisja Dobrucka (UK), Alberts Elms (DK), Sergejs Ļeskecs (BY), Teasungs Lī (FR), Marija Kožanova (RU), Uršula Kluza-Knopeka (PL), Filoteuss Nišs (DE), Etjēns Malaperts (FR), Albēns Mijo (FR), Mateo Pazins (IT), Urzula Šprehera un Andi Kortelīni (CH), Faršīds Tīgehsāzs (IR), Aleksandrs Vasjukovičs (BY). Izstādē pilsētvidē skatāmi Rīgas Fotomēneša konkursa uzvarētāju darbi, ko starptautiska žūrija atlasīja no vairāk kā 800 pieteikumiem.
2. - 15. maijs; autobusa pieturvieta 13. janvāra ielā
Reinis Lismanis. pasūtījums01
Londonā dzīvojošā latviešu mākslinieka Reiņa Lismaņa (1992) darbu uzmanības centrā ir attēlveidošanas aizkulises. Iedvesmojoties no JCDecaux starptautiskā vēriena, reklāmas pasaules universālā valoda netiek noliegta, bet tieši uzsvērta – dažādi nenozīmīgi elementi un butaforijas veido noslīpētus, atraktīvus, uzmanību piesaistošus, manipulētus attēlus, kas atsaucas uz reklāmas stendu un pašu reklāmu uzbūvi. Digitāli un analogi rīki tiek sapludināti, radot plakanu, mulsinošu vidi, kas sasaucas ar digitālās fotogrāfijas haosu (no stilīgām reklāmām līdz tavām pusdienām Instagramā) un iedragā ilūzijas, ko tik veiksmīgi spēj radīt attēli.
19. maijs - 26. jūnijs; Latvijas Fotogrāfijas muzejs
JHE
Starptautiski atzītā zviedru fotogrāfa JH Engstrēma personālizstāde. 2004. gadā iznāca JH Engstrēma grāmata Trying to Dance, kas kļuva par vienu no pieprasītākajām fotogrāmatām pēdējo 15 gadu laikā un ierakstīja autora vārdu starptautiskajā laikmetīgās mākslas scēnā. Sērija Trying to Dance ietvēra jaunu vīriešu un sieviešu aktus, urbānas un lauku ainavas, tukšas istabas un pašportretus. Divpadsmit gadus vēlāk izstādē JHE Rīgā JH Engstrēms pirmo reizi pievēršas atsevišķiem sērijas pašporteriem, no kuriem daļa iepriekš nav izstādīti un publicēti.
7. – 30. maijs; Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāžu zāle
Gleznas un skulptūras
Izstādi veido trīs dažādu paaudžu autoru – Eduarda Gaiķa, Valtera Jāņa Ezeriņa un Līgas Spundes – darbi. Viņu eksperimenti ar fotogrāfiju atklāj medija robežu meklējumus gadsimta griezumā. Katrs no viņiem savā unikālā veidā pievēršas fotogrāfijas fizikalitātes izaicināšanai, liekot tās kvalitātēm kļūt pielīdzināmām glezniecības un tēlniecības jēdzieniem. Eduards Gaiķis (1881 – 1961) izstādē tiks pārstāvēts ar 20. gs. sākumā tapušiem autohromiem, kas ir agrīni krāsu foto paraugi, skatāmi autora veidotos diaskopos. No Valtera Jāņa Ezeriņa (1938) darbiem iekļauta 1960. gados radītā kristalogrāfiju sērija, savukārt jaunāko paaudzi pārstāv Līga Spunde (1990) ar instalāciju, kas tapusi 2014. gadā kā autores bakalaura darbs Latvijas Mākslas akadēmijā.
27. maijs – 22. jūnijs; Latvijas Laikmetīgās mākslas centra Ofisa galerija
Vanishing Point
Jauno autoru Lauras Igoveņas (1991) un Ģirta Reinika (1987) pirmā kopizstāde. Viņu fotogrāfijās jūtama vēlme pārdefinēt ierastos ainavas uztveres veidus. Laura Igoveņa šogad absolvē Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības bakalaura programmu, savukārt Ģirts Reiniks beidzis Latvijas Universitāti un ir grafikas dizainers, kā arī mūzikas platformas RIOT pasākumu organizators.
14. maijs – 3. jūnijs; K.K. fon Stricka villa
ISSP Starptautiskās meistarklases izstāde Mixtape
ISSP Starptautiskā meistarklase ir gadu ilga neformālās izglītības programma fotogrāfijā, kuru vada starptautiski atzīti jomas profesionāļi un konsultē pieaicināti eksperti. Noslēdzot pirmo meistarklases ciklu, konceptuāli vienotā grupas izstādē būs redzami labākie no dalībnieku gada garumā izveidotajiem projektiem. Izstādes kurators ir viens no meistarklases pasniedzējiem, starptautiski pazīstamais fotogrāfs, publicists, izdevuma SeeSaw dibinātājs un redaktors, kurators Ārons Šūmans. Izstādē piedalās Emanuele Kamerīni (IT), Merlina Naģ-Torma (DE), Ieva Raudsepa (LV), Ulrike Šmite (DE), Salvatore Vitāle (IT/CH).
30. maijs – 31. augusts; Vīna Studija
Aside
Latviešu fotogrāfa Reiņa Hofmaņa izstāde no darbiem, kas tapuši Apvienoto Arābu Emirātos.
3. - 23. jūnijs; Kaņepes Kultūras centrs
Apvērstā telpa
Grupas izstāde, kuras astoņas autores – ISSP Skolas absolventes - tiecas eksperimentēt fotogrāfijas jomā, izmantojot arhīva materiālu, kustīgu attēlu, skaņu un instalāciju, paplašināt savu un skatītāja fotogrāfijas uztveres pieredzi caur personīgiem stāstiem. Izstādē piedalās Linda Ansone, Liene Biezā, Līga Goldberga, Liene Leonoviča, Laima Vainiņa, Krista Valaine, Ieva Vīksne, Nora Vrubļevska.
PASĀKUMI
5. maijs
Rīgas Ekonomikas augstskola
18:00
Arnolda van Brūgena un Anukas Steketē (NL) publiskā lekcija
Holandiešu rakstnieks un māksliniece stāstīs par “lēno žurnalistiku” un moderno dokumentālismu.
6. maijs
Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāžu zāle
18:00
Izstādes Gleznas un skulptūras atklāšana
Izstādi veido trīs dažādu paaudžu autoru – Eduarda Gaiķa, Jāņa Valtera Ezeriņa un Līgas Spundes – darbi. Viņu eksperimenti ar fotogrāfiju atklāj medija robežu meklējumus gadsimta griezumā.
9. maijs
Orbita Space
18:00
Aleksandra Gronska un Ksenijas Babuškinas fotogrāmatas SCHEMA prezentācija
10. maijs
NicePlace Mansards
18:00
Izdevuma Latvijas fotogrāfija 2016 atvēršana
Žurnāla FK ikgadējā izdevuma prezentācija, kurā šoreiz iekļauti Katrīnas Ķepules, Rūtas Kalmukas, Margrietas Dreiblates, Ievas Balodes un Viktorijas Ekstas darbi, kā arī intervijas ar autorēm un mākslas zinātnieces Janas Kukaines eseja.
11. maijs
ISSP
18:30
Flâneur publiskās lekcijas
Flâneur fotogrāfijas rezidencei izvēlētie mākslinieki Alekss F. Vebs (UK) un Diāna Artusa (DE) mēnesi pavadīs Rīgā, veidojot autorprojektus par urbānā klaiņotāja (flâneur) tēmu.
12. maijs
Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs
18:30
Izstāžu Teritorijas un SELF PUBLISH RIGA atklāšana
Izstādē Teritorijas septiņi fotogrāfi ar saviem darbiem atsedz ne tikai ģeogrāfiskas, bet arī sociālpolitiskas un personiskas teritorijas un robežas.Izstāde SELF PUBLISH RIGA ir veltīta fotogrāmatām, pašizdošanas kultūrai fotogrāfijā un vizuālajā mākslā.
13. maijs
Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs
16:00
Sāras Skorgenas Teigenas publiskā lekcija
Sāra Skorgena Teigena (1984) ir norvēģu fotogrāfe, kura savā plašu atzinību guvušajā projektā Fractal State of Being pievēršas cilvēka dvēseles dziļākajām dzīlēm. Kombinējot fotogrāfijas, piezīmes un zīmējumus, viņa pārdefinē skiču burtnīcas nozīmi mākslā.
17:00
Diskusija Foto žurnālu izaicinājumi digitālajā laikmetā
Diskusijā piedalās Tims Klārks (1000 Words, UK), Salvatore Vītale (Yet žurnāls, CH), Anastasija Fedorova (Calvert Journal, UK), Vincents Marsilesī (The Eyes, FR), diskusiju vada Arnis Balčus (žurnāls FK, LV).
18:15
Diskusija ar izstādes Teritorijas māksliniekiem
Sarunu ar izstādes māksliniekiem - Endrjū Miksi (LT), Heiki Kaski (FI), Igoru Samoļotu (RU), Danielu Mekšu (LV), Katrīnu Ķepuli (LV), Igoru Savčenko (BY) un Sāru Skorgenu Teigenu (NO) vada izstādes līdzkurators JH Engstrēms (SE).
K.K. fon Stricka villa
20:00
Izstādes Mixtape atklāšana
ISSP Starptautiskās fotogrāfijas meistarklases dalībnieku izstāde, kuru kurē fotogrāfs, publicists, izdevuma SeeSaw dibinātājs un redaktors Ārons Šūmans.
14. maijs
Latvijas Dzelzceļa muzejs
12:00 – 18:00
SELF PUBLISH RIGA publiskās lekcijas un diskusija
Par fotogrāmatām, grāmatu izdošanu un dizainu stāstīs starptautiski atzīti nozares eksperti un grāmatu izdevēji: Ēriks Kesels (KesselsKramer), Gordons Makdonalds (GOST Books), Hestere Kaisere (The Independent Photo Book), Toms Mrazausks (Brave Books), Anhels Luis Gonzalezs (The Library Project). Lekcijām sekos diskusija ar ekspertiem, ko vadīs Niko Baumgartens.
19.30 – 20.30
SELF PUBLISH RIGA konkursa apbalvošanas ceremonija
Tiks paziņoti starptautiskā fotogrāfijas grāmatu maketa konkursa uzvarētāji.
15. maijs
Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs
12:00
Diskusija Attēla interpretācija post-padomju valstīs
Diskusijas centrā būs fotofestivālu problemātika post-padomju valstīs. Dalībnieki: Nestana Nijaradze (Tbilisi Fotofestivāls), Mindaugs Kavaļausks (Kauņas Fotofestivāls), Laura Totsa (Tallinas Fotomēnesis), Andrejs Lenkevičs (Minskas Fotomēnesis), diskusijas vadītāja Katerīna Radčenko (Odesas/Batumi fotodienas).
14:00
Heiki Kaski publiskā lekcija
Heiki Kaski (1987) ir somu fotogrāfs, kura grāmata Tranquillity tika atzīta par vienu no labākajām 2014. gada fotogrāmatām. Sērija veidota Kalifornijas mazpilsētā un tā atklāj mistisku pasauli bez skaidra sākuma un beigām.
15:00
Igora Samoļota publiskā lekcija
Igors Samoļots (1984) sērijā be happy! dokumentē jauniešu subkultūru Krievijas mazpilsētā. Alkohols, narkotikas, sekss, vardabība un pornogrāfija ir galvenie elementi, caur kuriem mākslinieks atklāj dažādos stāvokļus cilvēku attiecībās.
18. maijs
Rīgas Kino muzejs
18:00
Dokumentāla filma Vieta, kur paslēpties
Dokumentālā filma seko vienam no vadošajiem laikmetīgajiem amerikāņu fotogrāfiem Alekam Sotam, strādājot pie projekta Broken Manual. Režisori Lore Flammariona, Arno Uitenhove, Francija, 2010, 57‘ (filma angļu valodā).
19. maijs
Latvijas Fotogrāfijas muzejs
18:00
Izstādes JHE atklāšana
Starptautiski atzītā zviedru fotogrāfa JH Engstrēma pašportetu izstāde, tapuši kā daļa no viņa leģendārās fotogrāfiju sērijas Trying to Dance (2004).
20. maijs
The Mill
18:00
FK Balva 2016
Latvijas jauno fotogrāfu portfolio prezentācijas publikai un starptautiskai žūrijai, lai noskaidrotu FK Balvas ieguvēju.
21. maijs
Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs
19:00-01:00
Muzeju nakts
Izstādes Teritorijas un SELF PUBLISH RIGA Muzeju nakts ietvaros apskatāmas arī naktī.
25. maijs
K.K. fon Stricka villa
18:30
Flâneur noslēguma prezentācija-izstāde
Flâneur fotogrāfijas rezidences mākslinieku Aleksa F. Veba (UK) un Diānas Artusas (DE) Rīgā tapušo darbu prezentācijas pasākums sadarībā ar kolektīvu Orbīta.
26. maijs
Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs
18:00
SELF PUBLISH RIGA lekcija
Latvijas autori stāsta par savām grāmatām.
27. maijs
LLMC Ofisa galerija
18:00
Izstādes Vanishing Point atklāšana
Jauno mākslinieku Lauras Igoveņas (1991) un Ģirta Reinika (1987) pirmā kopizstāde. Viņu fotogrāfijās jūtama interese par apkārtējo vidi un vēlme pārdefinēt ierastos ainavas uztveres veidus.
30. maijs
Vīna Studija
18:00
Reiņa Hofmaņa izstādes Aside atklāšana
1. jūnijs
Rīgas Kino muzejs
18:00
Dokumentāla filma Pasaules malā
Filmā par sevi personiski un godīgi stāsta Parīzes bezpajumtnieki. Filmas autori, to skaitā fotogrāfs Silvēns Lesers, ilgstošā novērošanas procesā spējuši iemantot viņu uzticību. Režisors Klauss Dreksels, Francija, 2013, 98‘ (franču valodā ar angļu subtitriem).
2. jūnijs
Kaņepes Kultūras centrs
18:00
Apvērstā telpa ISSP studentu noslēguma darbu izstāde
ISSP studentu noslēguma darbu izstādekā attēlu, gaismas, skaņas un video instalācija. Piedalās: Linda Ansone, Liene Biezā, Līga Goldberga, Liene Leonoviča, Laima Vainiņa, Krista Valaine, Ieva Vīksne, Nora Vrubļevska.
9. jūnijs
Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs
18.00
SELF PUBLISH RIGA lekcija
Latvijas autori stāsta par grāmatām, kas uz viņiem ir atstājušas spēcīgu iespaidu.
MEISTARKLASES
6. -8. maijs; Rīgas Ekonomikas augstskola
Arnolda van Brūgena, Anukas Steketē un Roba Hornstras (NL) meistardarbnīca
Ilgtermiņa dokumentālie projekti: kā atstāt iespaidu, atrast auditoriju un panākt vislabākos rezultātus. Dalībnieku skaits ierobežots, tikai ar iepriekšēju pieteikšanos: http://ej.uz/bruggensteketee
8. -11. maijs; Nordic Club House
Gordona Makdonalda darbnīca Vārdi un attēli, attēli un vārdi
Gordona Makdonalda (GOST Books) vadītā darbnīca piedāvā fotogrāfiem, vizuāljiem māksliniekiem un attēlu redaktoriem paplašināt zināšanas par fotogrāfijas un teksta mijiedarbības iespējām. Dalībnieku skaits ierobežots, tikai ar iepriekšēju pieteikšanos: selfpublishriga.com
PORTFOLIO SKATE
13. maijs; Nordic Club House
9:30-15:00
Portfolio skate ir iespēja topošiem un profesionāliem fotogrāfiem parādīt savus darbus īpaši atlasītai fotogrāfijas profesionāļu grupai – kuratoriem, fotofestivālu organizatoriem, žurnālu redaktoriem un fotogrāfiem. Recenzentu vidū Kima Knopersa, Salvatore Vitāle, Nestana Nijaradze, Tims Klārks, Andrejs Lenkevičs, Zane Onckule, Mindaugs Kavaļausks, Vincents Marsilesī, Laura Totsa, Anastasija Fedorova, Kšistofs Kandrovics un Alnis Stakle.
Dalībnieku skaits ierobežots, tikai ar iepriekšēju pieteikšanos: rigasfotomenesis.lv